Cobb & Co Hotel St. George 399

19–21 March, 2021

Class Car # Driver Car
Pro Buggy 1 Mark Burrows               Matthew Burrows Vic Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 6 Ryan Taylor                      Adam McGuire Qld Tatum 3.5L Turbo
Pro Buggy 7 Matt Hanson                      Nigel Pendlebury Vic Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 11 Michael Napier                  Scott Coleman Qld Alumicraft 3LTurbo
Pro Buggy 15 Josh Howells Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 16 Matthew Huxley                  Tobi Turnbull NSW Rivmasta 6L
Pro Buggy 18 Talbot Cox                        Craig King Qld Racer Engineering 5.7L
Pro Buggy 29 Rohan Williams               Adrian Kinmond QLD Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 34 Brett Comiskey                Daniel McKenzie Qld Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 40 Hendrik Kraaij                      Jan Kraaig  Qld Bat 3.5L Turbo
Pro Buggy 46 David Spokes                     Glen Hayes  NSW Jimco 5.7L
Pro Buggy 60 Brett Lewis                    Bradley Rodgers Vic Super Boot
Pro Buggy 62 Derrek Rose                   Joshua Rose NSW Souther Cross 3L Turbo
Pro Buggy 73 Joshua Wilson               Andrew Panton NSW Get Performance 6L
Pro Buggy 76 Benjamin Scott                 Jamie Scott NSW Jimco 6L
Pro Buggy 88 Darren Williamson          Michael Megaloconomos      NSW Jimco 6L
Pro Buggy 97 David Chandler                  Lloyd Chandler NSW Jimco 6L
Pro Buggy 913 Derek Seam NSW BRB mk3 1.6L Turbo
Pro Buggy 937 Mark Biggar                              Sharyne Biggar QLD Rush Truck 6L
Pro Buggy 944 Shane Elphinstone            Adam Trewdale WA Jimco 3.5L Turbo
Pro Buggy 999 Mitchell upton Qld BCR 6L
Pro Lite 108 David Ellsworth               Bridget Ellsworth QLD Southern Cross 3.5L
Pro Lite 115 Alexandra Howells NSW Jimco 3.5L
Pro Lite 116 Michael Spokes                 Brad Rogan NSW Jimco3.5L
Pro Lite 119 Jason Richards                 Kristy Richards NSW Chenoweth 3.5L
Pro Lite 135 Andrew Mowles                Tegan Mowles NT Razorback 3.5L
Pro Lite 154 Glenn Collis                   Samuel Richards NSW Rimco 3.5L
Pro Lite 171 Trevor Hanks                    Milton Hill Qld Bat 3.5L
Pro Lite 176 Joseph Patterson          Jourdain Patterson Vic Fusion 3.5L
Pro Lite 177 Mel Brandle                   Melissa Brandle SA Alimicraft 3.5L
Pro Lite 182 Pat Philp                           Karin Barker Qld Jimco 3.5L
Pro Lite 188 Sam Egan                     William Coote NSW Jimco 3.5L
Pro Lite 189 Ian Baker                       Warren Stevens Qld Razorback 3L
Super 1650 220 Simon Tucker                     Kyle Tucker SA Buggy 1.6L
Super 1651 256 Mark Taylor                      Ryder Taylor SA Cobra1.6L
Super 1652 283 Todd Wilson                   Ashley Wilson NSW Cougar 1.6L
Sportsman 351 Jake Megaloconomos      James Megaloconomos NSW Hunter Rivmasta1.3L
Sports lite 1011 Mark Bredden Qld Buggy 2.4l
Sports lite 1070 David Mendham NSW Buggy 2.4l
Sports lite 1087 Dean Maginley                 Ashlee Maginley   NSW Tatum 2.4L
Extreme 2wd 410 Greg Gartner                    Jamie Jennings SA Ford 6L
Extreme 2wd 413 Beau Robinson WA Geiser 6L
Extreme 2wd 421 Tony Whately                     Jody Veron SA Rush Truck 6L
Extreme 2wd 444 Damien Saunders                Joel Sykes Qld Rush Truck 6L
Extreme 2wd 447 Brent Smoothy WA Geiser 6L
Extreme 2wd 450 Paul Weel                      Andrew Reid Qld Geiser 6L
Extreme 2wd 461 Chris Western                Cooper Western Qld Rush Truck 6L
Extreme 2wd 471 Glenn Brinkman                  Dale Moscat Qld Mitsubishi 6L
Extreme 2wd 484 Justin Montesalvo             Jamie Montesalvo Qld TT 6L
Performance 2wd 520 Rickie Swain                Matthew Dicks Qld Holden 6L
SXS Turbo 2 Roydn Bailey                   Tyson Warner SA Canam Turbo
SXS Turbo 3 Greg Campbell               Lachlan Campbell NSW Canam Turbo
SXS Turbo 604 Jeff McNiven                     Frank White Qld Canam Turbo
SXS Turbo 607 Greg Gualandi                    Matt Simpson Qld Canam Turbo
SXS Turbo 610 Thomas Swinglehurst          Kate Swinglehurst Qld Canam Turbo
SXS Turbo 611 David Loughnan             Michael Rhode Qld Canam TwinTurbo
SXS Turbo 613 Mike Zacka                       Steve Walton Qld Canam Turbo
SXS Turbo 614 Zac Marsh                         Travis Rosewarne Qld Canam Turbo
SXS Turbo 617 Glen Akroyd                   Andrew Cassidy Nsw Canam Turbo
SXS Turbo 618 James Hutchinson Qld Canam Turbo
SXS Turbo 619 Christian Rich                 Nathan Mortimer Qld Canam Turbo
SXS Turbo 621 Toby Whately                  Simon Hermann SA Canam Turbo
SXS Turbo 624 Kye Floyd                       Aarron Holland Qld Canam Turbo
SXS Turbo 632 Jarrad Vanderhor                Merv Vanderhor Qld Canam Turbo
SXS Turbo 635 Jackson Evens               Claudia Evans Vic Polaris Turbo
SXS Turbo 636 Simon Evans                      Max Obrian Vic Polaris Turbo
SXS Turbo 646 Jake Swinglehurst             David Swinglehurst Qld Canam Turbo
SXS Turbo 649 Troy Daley                       Bruce Munro NSW Canam Turbo
SXS Turbo 660 Daniel Hughes                 Abigail Hughes Qld Yamaha Turbo
SXS Turbo 664 Michael Schneider              Tony Nunn Qld Canam Turbo
SXS Turbo 668 Christopher Voles              Carla Benzie Qld Canam Turbo
SXS Turbo 672 Joshua Weidman                Paul Weidman Qld Canam Turbo
SXS Turbo 677 Ryan Baldwin                     Matt Howarth Qld Canam Turbo
SXS Turbo 681 Jason Flavell                 Stephen Rosier NT Canam Turbo
SXS Turbo 688 Christian Montesalvo        Ashton Montesalvo Qld Polaris Turbo
SXS Turbo 691 Richard Tassin                    Bert Harris Qld Canam Turbo
SXS Turbo 697 Phillip Lovett                      Luke Stanley NSW Canam Turbo
SXS Turbo 695 Clayton Lyndon Qld Canam Turbo
SXS Turbo 698 Peter Carr                    Matthew Wyndham NSW Canam Turbo
SXS Turbo 699 Dale Little                       Amelia Little Qld Polaris Turbo
SXS Sport 6601 John Wisse                    Crystal Wisse Qld Yamaha 1000cc
SXS Sport 6609 Brad Geraghty               Mitchell Geraghty NT Yamaha 1000cc
SXS Sport 6629 Paul Hutchison              Danielle Hutchison Qld Yamaha 1000cc
SXS Sport 6649 Tony Ross                       Jason Chipp NT Yamaha 1000cc
SXS Sport 6669 Rick Chambers                  Craig Ransom NT Yamaha 1000cc
SXS Sport 6687 Ross Speedy Newman          Dusty Austin Qld Yamaha 1000cc
SXS Sport 6688 Matt Halpin                        Josh Halpin Qld Yamaha 1000cc
Production 4wd 701 Geoff Pickering                 Dylan Watson Qld Mitsubishi 3.5L
Production 4wd 778 Jodie Allen                       Trevor Wiley Qld Toyota 4L
Extreme 4wd 807 Stephen Riley                   Alkira Riley Vic Holden 6L
Extreme 4wd 818 Haydn Bentley                      Viv Coe SA Racer Truck 3.5
Extreme 4wd 864 Lucus Yates                        Jim Bardsley Qld Nissan
Extreme 4wd 865 Luke McNicol                     Tara McNicol Qld Toyota 6L
Extreme 4wd 886 Michael Dolan NSW Jinmys 6L
Car # Driver Time (AEST) Start #
701 Geoff Pickering 15:00:00 1
778 Jodie Allen 15:01:00 2
520 Rickie Swain 15:04:00 3
6609 Brad Geraghty 15:07:00 4
6669 Rick Chambers 15:08:00 5
6601 John Wisse 15:09:00 6
6687 Ross Newman 15:10:00 7
6629 Paul Hutchison 15:11:00 8
6649 Tony Ross 15:12:00 9
6688 Matt Halpin 15:13:00 10
220 Simon Tucker 15:16:00 11
256 Mark Taylor 15:17:00 12
283 Todd Wilson 15:18:00 13
351 Jake Megaloconomos 15:19:00 14
1087 Dean Maginley 15:22:00 15
1070 David Mendham 15:23:00 16
1011 Mark Bredden 15:24:00 17
697 Phillip Lovett 15:28:00 18
621 Toby Whately 15:29:00 19
698 Peter Carr 15:30:00 20
636 Simon Evans 15:31:00 21
604 Jeff McNiven 15:32:00 22
613 Mike Zacka 15:33:00 23
611 David Loughnan 15:34:00 24
2 Roydn Bailey 15:35:00 25
664 Michael Schneider 15:36:00 26
635 Jackson Evens 15:37:00 27
3 Greg Campbell 15:38:00 28
607 Greg Gualandi 15:39:00 29
617 Glen Akroyd 15:40:00 30
681 Jason Flavell 15:41:00 31
619 Christian Rich 15:42:00 32
614 Zac Marsh 15:43:00 33
618 James Hutchinson 15:44:00 34
610 Thomas Swinglehurst 15:45:00 35
624 Kye Floyd 15:46:00 36
646 Jake Swinglehurst 15:47:00 37
649 Troy Daley 15:48:00 38
660 Daniel Hughes 15:49:00 39
668 Christopher Voles 15:50:00 40
672 Joshua Weidman 15:51:00 41
688 Christian Montesalvo 15:52:00 42
691 Richard Tassin 15:53:00 43
695 Clayton Lyndon 15:54:00 44
699 Dale Little 15:55:00 45
818 Haydn Bentley 16:00:00 46
807 Stephen Riley 16:01:00 47
886 Michael Dolan 16:02:00 48
864 Lucus Yates 16:03:00 49
865 Luke McNicol 16:04:00 50
135 Andrew Mowles 16:10:00 51
119 Jason Richards 16:11:00 52
116 Michael Spokes 16:12:00 53
115 Alexandra Howells 16:13:00 54
182 Pat Philp 16:14:00 55
177 Mel Brandle 16:15:00 56
171 Trevor Hanks 16:16:00 57
188 Sam Egan 16:17:00 58
175 Joseph Patterson 16:18:00 59
154 Glenn Collis 16:19:00 60
189 Ian Baker 16:20:00 61
108 David Ellsworth 16:21:00 62
15 Josh Howells 16:27:00 63
7 Matt Hanson 16:28:00 64
18 Talbot Cox 16:29:00 65
1 Mark Burrows 16:30:00 66
6 Ryan Taylor 16:31:00 67
34 Brett Comiskey 16:32:00 68
944 Shane Elphinstone 16:33:00 69
73 Joshua Wilson 16:34:00 70
11 Michael Napier 16:35:00 71
16 Matthew Huxley 16:36:00 72
97 David Chandler 16:37:00 73
46 David Spokes 16:38:00 74
60 Brett Lewis 16:39:00 75
62 Derrek Rose 16:40:00 76
937 Mark Biggar 16:41:00 77
29 Rohan Williams 16:42:00 78
76 Benjamin Scott 16:43:00 79
88 Darren Williamson 16:44:00 80
913 Derek Seam 16:45:00 81
413 Beau Robinson 16:51:00 82
410 Greg Gartner 16:52:00 83
450 Paul Weel 16:53:00 84
421 Tony Whately 16:54:00 85
461 Chris Western 16:55:00 86
447 Brent Smoothy 16:56:00 87
484 Justin Montesalvo 16:57:00 88
489 Michael McLean 16:58:00 89
471 Glenn Brinkman 16:59:00 90

Gearing up for its fourth edition since joining the AORC calendar in 2017, the popular South Queensland based event will once again have the honour of getting the championship underway.

While St George hosting be the opening round is fast becoming a regular occurrence, there will be some big differences to this year’s running as opposed to previous years with it now taking place in March, as well as the organising club, the South East Queensland Off Road Racing Association (SEQORRA), opting to move away from the traditional race format and run prologue on the Friday afternoon.

Crews will then tackle two laps of the 80km course on the Saturday before completing the remaining kilometres on Sunday with three laps spread across two sections.

Early bird entries to the popular event will close at 5pm on 26 February AEST, while any other interested crews have until Friday 5 March to enter the Cobb & Co Hotel St George 399.

IMAGES: TERRY HILL